Mon. Jul 22nd, 2019

Algın Erozan

Proje Yönetimi

Yeniden doğuş

2 min read

Birkaç hafta önce kişisel adresime kardeşimden bir e-posta geldi. National Geographic’den alıntı olduğu belirtilen, birkaç yeri dolaşmış, yönlendirilmiş bir mesaj. Yazı bu yolculuğunda ne kadar şekil değiştirdi bilmiyorum Okuyunca çok etkilendim blog’umu takip edenler ile de paylaşmak istiyorum. Kartal kuş türleri içerisinde en uzun yaşayan canlıymış. 70 yıla kadar yaşayanları varmış. Gerçekten uzun süre. Fakat kartal 40 yaşına geldiğinde pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelirmiş.

Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır, kanatlar yaşlanır ve ağırlaşır, tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır, artık uçması da iyice zorlaşırmış. Bu noktada kartal bir seçim yapmak zorunda kalıyormuş. Ya ölümü seçecek, ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecek! Eğer yeniden doğuşu seçerse 150 gün süren çok acılı bir sürecin içine girmek durumunda kalıyormuş. Bu yönde karar verirse: kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalırmış. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşamı başlatan meşhur yeniden doğuşunu yapmaya hazır duruma geliyormuş.

İnanılmaz değil mi?

Share

3 thoughts on “Yeniden doğuş

  1. Gerçekten çok etkileyici, sanırım bizler de bazen böyle yeniden doğuş süreçleri yaşayabiliyoruz ama sanırım ama sadece buna cesaret edebildiğimiz müddetçe.

    Paylaşım için teşekkürler.

  2. Arkadaslar dogadan bu kadar kopuk yasamayin! Amerikan toplumu gibi olmaya basladik, ben de buna inanamiyorum. Siz hic mi meyve agaci gormediniz. Meyve agacinin bir yil boyunca yasadigi devreleri, yeniden dogusunu hic mi gormediniz. Ayrica, her canlinin dunyasi defalarca yeniden dogusun oykusunu barindirir. Yoksa sizin ki degil mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.