Mon. Aug 19th, 2019

Algın Erozan

Proje Yönetimi

Bilkent’de Proje Yönetimi Semineri

2 min read

Bugün, Bilkent Üniversitesinde öğrencilere Proje Yönetimi kavramları üzerine iki saatlik bir seminer verdim.
Bu seminerin koordinasyonunu Bilgisayar Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencilerinden İlker Acar yaptı. Bana 10 gün önce ulaşıp böyle bir seminer verip veremiyeceğimi sordu, ben de uygun olduğum takdirde memnuniyetle verebileceğimi söylemiştim. Benim için bugün uygun görünüyordu. Seminerin koordinasyonu BUCC (Bilkent University Computer Club) ve MSP (Microsoft Student Partner) işbirliği ile gerçekleşti.

Seminer duyurusu için afiş hazırlamışlar, kulüp üyelerinden bazıları kendi blog sitelerinde seminer duyurusunu yapmışlar, kısa zamanda hazırlanmışlar. Öğrencilerin sınavları olmasına rağmen seminere katılım da fena değildi. Bilgisayar Mühendisliği dışında başka bölümlerden de öğrenciler vardı. Hoşuma giden şey, konuya kulak kabartarak seminere gelen henüz 1.sınıf öğrencilerinin olmasıydı. İki saatlik süre içinde proje yönetimi kavramlarının üzerinden birlikte geçtik. Benim için de güzel bir tecrübe oldu, proje yönetimi konusunda yaşı 30+ olan, çalışan insanlara eğitim ve seminer veriyorum.Çok güzel sorular sordular. Proje ile operasyon arasındaki farkı, risk yönetiminin ne kadar önemli olduğunu, iyi planlama yapmadan bir projenin başarılı olamayacağını, proje paydaşları arasındaki iletişimin proje başarısı için ne kadar önemli olduğunu gördüler 🙂 Bundan sonra bu kavramlara daha farklı bakabilecekler. Kısa sürede onlara bir şeyler aktarabildiğimi düşünüyorum. Sorularından, konuya ilgilerinden görebildiğim kadarı ile şimdiden kulaklarında proje yönetimi kavramlarının kalıyor olması benim için çok sevindirici. PMP olmak için tecrübeye ihtiyaç var ama CAPM (Certified Associate in Project Management) sertifikası alabileceklerini vurguladım. Türkiye’de CAPM sertifikasına sahip insanlara ihtiyaç var.

Share

1 thought on “Bilkent’de Proje Yönetimi Semineri

  1. Ufak bir düzeltme ile başlamak istiyorum;Seminer sizin gibi bildiklerini paylaşmaktan hoşlanan birisine ait olduğu için 2.5 saatten biraz daha fazla sürdü:) sanırım bu seminerin devamını ve hatta söz edilemeyenler için biraz daha zaman ayırabilmek için daha uygun bir tarih ayarlanabilirse katılmaktan çok mutlu olacak insanların sayısı artacaktır:)
    Semineri yaptığınız için tekrar teşekkür etmek istiyorum ve CAPM konusunda yakında başınızı ağrıtabilirim:)

    Ek olarak diğer sertifikasyon programları hakkında da seminer vermenizi önemle istiyorum.Mesela şu sıralar ilgilendiğiniz Bilişim Güvenliği konularında olabilir.

    Çalışmalarınızda başarılar dilerim, nice seminerlerde görüşmek üzere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.