Wed. Oct 16th, 2019

Algın Erozan

Proje Yönetimi

Proje Yönetimi Yüksek Lisans ?

2 min read

Proje Yönetimi gerçekten  önemli bir konu. Artık şirketler rekabet şanslarını arttırabilmek, ürettikleri ürün ya da hizmetleri pazara zamanında ve bütçesinde sunabilmek için proje bazlı organizasyonlar haline dönüşmeye çalışıyor. Proje ya da Program Ofislerini kendi bünyelerinde kuruyorlar. Proje Yönetimi, Türkiye’deki üniversitelerin bazı bölümlerinde ders olarak okutuluyor. Endüstri Mühendisliği bölümlerinde ders olarak işleniyor. Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde ise Yazılım Mühendisliği dersi içerisinde konu olarak kısıtlı bilgi veriliyor. Diğer bazı branşlarda da bazı dersler içinde özet bir konu şeklinde ele alınıyor. Türkiye’de şu ana kadar benim bildiğim, duyduğum proje yönetimi yüksek lisans programı maalesef yok. Proje Yönetimi konusunda daha detaylı bilgi almak isteyen bir kişi, bu konuda eğitim veren bazı şirketlere başvurmak durumunda. Evet, Türkiye’de bu konuda faaliyet gösteren birkaç eğitim şirketi var. Bu eğitim şirketleri de bu konuda profesyonelleşmiş eğitmenler ile, eğer talep toplayıp sınıf açabilirlerse, dersler veriyorlar. Proje Yönetimi bilincinin, disiplininin yaygınlaşması için bu yeterli mi? Bana göre değil!

Ben, proje/program yönetimi konusunda çalışan bir profesyonel olarak, çevremdeki insanlarla bu konuda konuşarak ve zaman zaman şirketimde eğitim vererek proje yönetimi bilincinin yaygınlaşması için bir çaba sarf ediyorum.  Bu konuda çalışan arkadaşlarım var, onlar da çaba gösteriyorlar. Vurguladığım gibi bu tip bireysel, küçük ölçekli çabalar maalesef yeterli olmuyor.

Diğer bir açıdan bakıldığında da üstünde durulması gereken konu, piyasada bu konudaki ihtiyaç nedir? Bir kişinin proje yönetimi konusunda profesyonel bir kariyer çizgisine girmesi için şirketlerin bu konuya gereken önemi vermesi gerekiyor ki talep oluşsun.

Üniversitelerimizde de daha profesyonel eğitim alınabilmesi için proje yönetimi konusunda akademik programların açılması gerektiğini düşünüyorum. Amerika ve Avrupa’daki birçok üniversitelerde proje yönetimi konusunda yüksek lisans (MSc Project Management) yapabilme imkanı var ve çok revaçta. Daha önce bir yazımda belirtmiştim. PMI’nın PMBOK 4.baskısı büyük bir kurumun sponsorluğunda Türkçe’ye çevirildi. Ben de bu çeviri çalışmalarına danışman olarak destek oldum. Bu çalışmanın hedefi PMBOK Türkçe dokümanını üniversitelere ücretsiz vermek. Bu önemli bir çalışma. Proje Yönetimi konusunun üniversite öğrencilerine sunulması mümkün olacak ve konunun bilinirliği artıp yaygınlaşacak. PMI’ya kayıtlı PMI Türkiye chapter’ı da kuruldu. Hem PMI Türkiye hem de bu büyük kurumun desteği ile proje yönetimi konusunda daha profesyonel gelişmeleri görebileceğiz.

Bu konudaki gelişmeleri ve düşüncelerimi zaman zaman burada yazmaya devam edeceğim.

Share

11 thoughts on “Proje Yönetimi Yüksek Lisans ?

 1. selam Algın, proje yönetimi konusunda yüksek lisans eğitimlerini araştırayım belki yüksek lisansa başlarım dedim. google’dan üniversite isimleriyle tarama yapmak yerine “yüksek lisnas proje yönetimi” anahtar kelimeleriyle arama yapınca makalen göründü en üstte. birden planlarım iptal oldu. neyse belki ilerleyen yıllarda durum değişir 🙂

 2. Türkiye’de de Proje Yönetimi konusunda yüksek lisans programlarının açılması için ben kendi çevremde çaba sarf ediyorum. Ülkemizdeki üniversiteler, yurtdışındaki üniversiteler ile belli konularda işbirliği yapıyorlar. Zaman içerisinde mutlaka bu programlar açılacaktır. Yazımda da vurguladığım gibi kurumların bu konuya yeterli önemi vermesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

 3. İTÜ’deki program, Mimarlık Proje ve Yapım Yönetimi (İnşaat) üzerine hazırlanmış spesifik bir program. Genel Proje Yönetimi yüksek lisans ve doktora programları maalesef şu anda Türkiye’de bulunmuyor. Akademik olarak genel proje yönetimi üzerine hazırlanmış programları bekliyoruz.

 4. Merhabalar;

  Türkiye’de spesifik olarak Proje Yönetimi üzerine master programı oldukça kısıtlı.
  Valencia Universite ile “OdPe Business Solution” tarafından ortaklaşa yürütülen “Executive Master in Project Management” bir master programı var. Türkiye bir kaç üniversite ile çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki akademik takvimde Türkiye’de de bu master programının başlatılması planlanmakta.

  http://www.master-dap.org/en/default.aspx.
  Bilgilerinize.

 5. Muge Hanım, bu program hakkında gelişmeleri haber verirseniz sevinirim.

  İyi Çalışmalar.

 6. “Proje yönetimi” aslında bakarsanız kısıtlı bir alanmış gibi gözükse de detaylara inince bir yüksek lisans programı hazırlanabilir gibi geliyor.Levent Kandiller’in proje yönetimi kitabında şu konular Projenin tanımı,projenin ömrü,proje yönetimi organizasyon biçimleri,proje yöneticisinin kimliği,etkili proje yönetimi,işlemlerin tanımlanması,işlem sürelerinin tahmini,proje risk yönetimi,modern proje yönetimi,proje planlaması,proje şebekeleri,proje çizelgelemesi,PERT metodu,en az maliyetleme,kaynak kullanımı incelenmiş.Konuların detayına inildiği vakit mesela proje risk yönetimi ayrı bir ders olabilir.Etkili proje yönetimi keza öyle.

 7. Bahçeşihir Üniversitesi’ nde Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı bulunuyor. Program içeriğinde proje yönetimi ağırlıklı..

 8. Merhabalar, bu program ağırlıklı olarak iş hayatına devam edenleri hedef alacağından dolayı online olması çok daha yararlı olacaktır. University of Liverpool da online bir program var: MSc Project Management in Information Technology adında. Ancak program ücreti peşin ve indirimli ödemeniz durumunda yaklaşık 17000$. Programı bitirdiğinizde aynı zamanda PMP sınavına girmek için gerekli eğitimleri de almış sayılıyorsunuz. Türkiye deki programlarda da bu olmalı mutlaka… Saygılarımla

 9. Merhaba, ben Almanya da proje yönetimi yüksek lisans programını tamamladım ve PMBOK dahilinde bu konuda kapsamlı olarak eğitildim fakat türkiyeye döndüğüm zaman kendime uygun bir doktora programı bile bulamadım malasef ki bazı akademisyenler böyle bir bölüm mü olur diyerek alay konusu dahi etmişlerdir. şimdi ise doktora dersim için üzerinde çalıştığım konu türkiyede proje yönetimine verilmesi gereken önem, bu konuda bir makale hazırlığı içerisindeyim ve kısmet olursa yakın zamanda makalemi yayınlamayı düşünüyorum. umarım beklediğimiz sonucu elde ederiz. iyi günler.

 10. şenay hanım ben almanca ögretmenligi mezunuyum ve proje yönetmeliği yüksek lisans istiyorum burslu almanyada yapabılırmıyım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.