Sun. Oct 20th, 2019

Algın Erozan

Proje Yönetimi

CAPM sertifikası ve Türkiye

3 min read

2008 yılının Aralık ayında, CAPM (Certified Associate Project Manager) sertifikası ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu sertifika için PMP’de istenilen 4500 saat tecrübe yerine 1500 saat proje tecrübesi isteniyor, PMP’deki gibi proje yönetmiş değil projenin içerisinde yer almış kişiler başvurabiliyor. PMP’den önceki adım… Dünyadaki CAPM sayısını ve CAPM sertifikasına sahip kişilerin listesine ulaştım. Bugün itibarı ile, 2004 yılından bugüne, toplam 1000 kişi CAPM sertifikasına sahip olmuş.

Listeye baktığınızda Arjantin, Avusturya, Bulgaristan, Şili, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Mısır,Jamaika, Litvanya, Lüksemburg, Portekiz, Tunus, Ukrayna, Uruguay’da 1’er adet CAPM var.

Diğer ülkelerdeki CAPM sıralaması:

Umman, Panama, Katar, Rusya, Sırbistan, Slovakya, İsveç 2 kişi

Endonezya, İrlanda, Kuveyt 3 kişi,

Japonya, Pakistan 4 kişi,

Norveç, Romanya, Singapur 5 kişi,

Lübnan’da 6 kişi,

Ürdün, Malezya ve İtalya, Peru, İspanya 7 kişi,

Filipinler 8 kişi,

Hollanda 9 kişi,

Polonya 10 kişi,

Yeni Zelanda 11 kişi,

İsviçre 12 kişi,

Gana 15 kişi,

Birleşik Arap Emirlikleri 16 kişi,

Suudi Arabistan 19 kişi,

Güney Afrika 27 kişi,

İngiltere, Nijerya 37 kişi

Geriye kalan büyük çoğunluk Hindistan, Amerika ve Kanada’da…

Rakamlardan görüldüğü gibi birçok avrupa ülkesinde bile iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda CAPM var. Listede maalesef Türkiye yok. Çevremdeki insanların hem PMP hem de CAPM olması için çaba sarf ediyorum. Herkes PMP olmayı daha çok istiyor ve ona yoğunlaşıyor. Fakat CAPM olabilecek kişiler de var ama maalesef talep görmüyor. Listeden de gördüğümüz gibi diğer ülkelerde de benzer bir durum var, pek talibi yok. Özellikle üniversiteden yeni mezun olmuş, 1-2 yıllık tecrübesi olan kişilere CAPM’yi öneriyorum. Daha önce de Türkiye’de CAPM duymamıştım ve bugün ulaştığım liste ile bu kesinlik kazandı.

Daha önceki bir yazımda belirtmiştim, Türk Telekom sponsorluğunda PMBOK Türkçe’ye çevirildi, ben de danışma kurulunda bu çeviriye destek oldum. Şu anda baskıda ve 1-2 ay içerisinde piyasaya çıkacak. PMI Türkiye chapter’ı aynı zamanda PMP sınavlarının Türkçe yapılabilmesi için PMI ile görüşüyor. İnşallah 2010’da sınavı Türkçe alabileceğiz. Türkçe PMBOK hem PMP hem de CAPM sayısının artmasına destek olacaktır diye düşünüyorum. PMI Türkiye chapter’ı PMP sayısının artması için çaba sarf edecek. CAPM’ler için de çaba sarf edilecektir. Bizler de çabamızı sürdürerek destek olmaya çalışacağız. Proje Yönetimi bilinci yayıldıkça umarım CAPM olmak isteyenler de çıkacaktır.Türkiye’ye de CAPM gerekiyor. Bakalım ilk CAPM kim olacak 😉

Bugün, 02.09.2009, bu yazıma Erdem Seherler bir yorum yazmış ve Türkiye’de CAPM sertifikasına sahip kişilerin olduğunu (5 kişi) vurgulamış hatta bir kişinin soyadını vermiş. Soyadını kullanarak tekrar sorguladım ve Türkiye’den bu kişinin 2007 yılında CAPM sertifikasını almış olduğunu gördüm. Ben CAPM listesine PMI’dan % (wildcard) kullanarak ulaştım ama sanırım bir sorun olmuş ki bütün listeye ulaşamamışım. Erdem’e teşekkür ediyorum.

Bu durumda bizde de CAPM sayısının artması gerekliliğini tekrar vurguluyorum ama yazımın en son cümlesinin, “Bakalım ilk CAPM kim olacak”, geçerliliği kalmıyor…

Share/Save/Bookmark

Share

9 thoughts on “CAPM sertifikası ve Türkiye

 1. Merhaba,
  2009, Ocak ayı içerisinde Türkiye’de CAPM sertifikasına sahip 5 kişi olduğunu görmüştüm. Ocak ayından sonra da bu sertifikayı alanlar olduğunu gördüm.
  Listede gözüme çarpan en eski CAPM 26 Nisan 2007’de bu sertifikayı almış. Tarimcan soyadindaki sertifika sahibi İstanbul’dan.

  Bu arada Ocak’tan sonra da bu sertifikayı alanlar olduğunu da gördüm.
  Konuyu bilginize sunarım;

 2. Ben CAPM listesine PMI’dan % kullanarak ulaştım ama sanırım sorun olmuş. Evet Güliz Tarımcan CAPM sertifikasına sahip ve 2007 yılında almış.

 3. Merhaba,

  Aynı amaçla internetten arama yaparken, yani Türkiye’de kaç kişinin CAPM serfikasına sahip olduğunu araştırırken sitenizle karşılaştım. Temmuz 2009 itibariyle ben de bu insanların arasına karıştığım için sizinle paylaşmak istedim. İlk miyim değil miyim sorusunun cevabını da yazınız sayesinde öğrendim, teşekkür ederim 🙂

 4. Merhaba,

  Yazınız sayesinde Türkiye’de ilk CAPM sertifikasını alan kişi olduğumu öğrendim. Teşekkür ederim:)

 5. Merhaba,

  Ben project management alaninda kariyer yapmak istiyorum ama cok fazla bilgim yok bu konuda.Su anda Ingiltere’de yasiyorum ve CAMP almadan direk PMP alip alamadigimi merak ediyorum?Bu sinavlarin konulari Turkiye’de ve Inglitere’de ayni mi acaba? Ayrica ben Turkiye’de maliye egitimi aldim ama egitimimin bu alan icin gecerli olup olmadigini bilmiyorum.

  Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  Saygilar,

  Necla

 6. PMP olabilmeniz için 3 yıl 4500 saat tecrübe göstermeniz gerekiyor. Yeterli tecrübeniz yoksa önce CAPM alıp daha sonra PMP olabilirsiniz. Maliye eğitimi almış olmanız bu sertifika sınavına girebilmeniz için engel değil, girebilirsiniz. Hem PMP hem de CAPM için gereken bilgileri http://www.pmi.org adresinden edinebilirsiniz.

 7. Merhaba ben geçen hafta sonu sizin sunumunuzdan etkilenip CAPM sertifikasına kafayı taktım. Fakat aklımda bazı sorular var öncelikle proje yöneticisi olmak için mühendis olmak şart mıdır? Bu soruyu iş ilanlarına dayanarak sordum. Örneğin ben ingilizce iktisat okuyorum, CAPM alsam şirketler mühendislerin yanında beni de değerlendirmeye alırlar mı?

 8. CAPM sertifikasını almanız için mühendis olmanıza gerek yok, alabilirsiniz. Çalışacağınız şirkete bağlı olarak bu sertifikayı taşıyan kişiyi değerlendirmeye alırlar.

 9. İktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencilerine ne gibi faydalar CAPM?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.