Tue. May 26th, 2020

Algın Erozan

Proje Yönetimi

Manuel De Falla – La Vida Breve

1 min read

Manuel de Falla’nın bestesi La Vida Breve (life is short:hayat kısa) operası ilk olarak 1 Nisan 1913 tarihinde, Nice kentinde Casino Municipale’ de sahneye konmuş. İspanyol olan Manuel de Falla  klasik müzik bestecisi ve 1876 ile 1946 yılları arasında yaşamış ve 1907-1914 yıllarında Paris’te bulunmuş.

Manuel de Falla ile üniversite yıllarımda tanıştım. Klasik gitar’a olan tutkum beni birçok besteci ile tanıştırmıştı. La Vide Breve operasının klasik gitar’a uyarlanmış olan meşhur Spanish Dance #1, gerçekten muhteşem bir parça. Üniversite yıllarımda büyük zorluklarla ses kayıtını bulmuştuk. John Williams & Julian Bream, iki büyük usta, bu parçayı muhteşem çalıyorlardı. 2 x Klasik Gitar için uyarlamasının notalarını da bulmuştuk ki hala arşivimdedir. Hiç usanmadan her gün dinlerdik, zor bir parçaydı ama çalmaya çalışırdık.

Geçen sene tekrar klasik gitar çalışmalarıma başlamıştım ama maalesef iş yoğunluğumdan devam ettiremedim. Niyetim devam ediyor, inşallah tekrar başlayacağım. John Williams & Julian Bream’in gençlik yıllarındaki görüntülü performansı izlemeye değer.

Share/Save/Bookmark

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/xngua_julian-bream-john-williams-de-falla_music[/dailymotion]

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.