Tue. May 26th, 2020

Algın Erozan

Proje Yönetimi

3.PMP Hazırlık Eğitimi

3 min read

Şu anda çalışmakta olduğum şirkette, Avea, geçen yıldan bu yana PMP sınavına hazırlık eğitimleri veriyorum. Daha öce yazmış olduğum, “Tissot”, “PMP fırtınası devam ediyor…” ve “PMP Fırtınası” yazılarında hem eğitimlere katılan arkadaşlarımı hem de PMP olanlar hakkında bilgi vermiştim.

“PMP Fırtınası” yazımda da belirttiğim gibi 3.sınıfımızı Ekim ayında açtık. Bu sınıf da önceki iki sınıf gibi bir mail grubu oluşturdu ve ismini “PMP Training Monsters” olarak belirledi. Daha önceki eğitimler PMBOK 3rd edition’a göre işlenmişti. 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren PMBOK 4th edition geçerli olduğu için bu eğitimimiz yeni baskıya göre yapıldı. Önceki eğitimlerime sadece Teknoloji grubundan (Network ve IT) katılımcılar olmuştu. Ama bu eğitimime business (müşteri hizmetleri ve satış) gruplarından da katılımcılar oldu. Verdiğim eğitimin müfredatı; 24 saat “proje yönetimi kavramlar” ve 12 saat tamamen sınava yönelik “PMP hazırlık” idi. Eğitim dokümanlarını PMBOK 4’e göre yeniden hazırladım. Bu hazırlık sonunda eğitim dokümanına 150 sayfa daha eklenmiş oldu. 3.sınıf eğitmimizi Kasım ayının sonunda tamamladık. 36 saatlik eğitimimiz 48 saatte tamamlandı. 12 saat fazla sürmesinin nedeni katılımcıların çok soru sorması ve doküman sayfa sayısının artmasıydı. Bu eğitimimiz de gerçekten çok keyifli geçti. Teknoloji grubu, business gruplarının isteklerini/ihtiyaçlarını proje olarak yönetiyor. Eğitimde her iki grubun da olması grupların iletişimi ve beklentileri açısından çok verimli oldu.

Eğitime katılan bu arkadaşlarım içerisinden de PMP çıkacak. Eğitim sonrası çalışmalarına başladılar. Eğitmen olarak şirkette olmamın avantajını daha öncekiler gibi kullanacaklar. Her takıldıkları soruda bana kolayca ulaşabilecekler. Şubat – Haziran aylarında elde etmiş olduğumuz 16 x PMP başarısını sürdürecekler. 2010 Şubat sonu, Mart ayı gibi sınava girmeyi planlıyorlar ve çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu sınıfımızdan PMP olanları da yine bu yazımı güncelleyerek burada duyuracağım. Haliyle yeni sınıf açılmasını bekleyenler var. Düşüncem, Şubat ya da Mart ayında 4.sınıfı açmak.

Sertifikayı almak önemli olsa da benim açımdan çok daha önemli olan kısmı bir PMP olarak projeleri yönetmeleri, çevresindeki kişilerin de projeleri daha profesyonel yönetmelerini sağlamaları ve PMP olmaları için rehberlik etmeleri… Arkadaşlarımı bu çerçevede yönlendirmeye çalışıyorum. Proje Yönetim kültürü ve bilinci hepimizin ortaya koyduğu bu çaba ile yaygınlaşacak.

Bugün, 19 Mayıs 2010, 3.PMP hazırlık sınıfımızdan Çağın Şentürk zorlu PMP sınavını başarıyla geçerek bu sınıfın ilk PMP’si oldu.

5 Haziran 2010 tarihinde de Alev Kılıç sınavı başarıyla geçti ve PMP oldu.

Bu sınıftan PMP olanların isimlerini de bu yazımı güncelleyerek yazmaya devam edeceğim.

Bu sınıfımızdan Burçin Kocabaş 27.01.2011 tarihinde sınavı geçerek PMP oldu.

Bugün de, 28.01.2011, bu sınıftan Ender Koçak sınavı başarıyla geçerek PMP oldu ve kulübe katıldı. Hem Burçin’i hem de Ender’i tebrik ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum.

İzzet Çakır bugün, 03.02.2011, sınavı başarıyla geçerek PMP oldu. Tebrikler İzzet, yolun açık olsun.

Didem Keskin de 04.02.2011 tarihinde sınavı geçti, PMP oldu. Didem seni de tebrik ediyorum.

Mustafa Sabri Çıkrıkçı da 05.03.2011 tarihinde sınavı geçerek PMP oldu. Mustafa, yolun açık olsun tebrik ediyorum.

Avea’da verdiğim PMP hazırlık eğitimlerinden, 2009 Şubat ayından bu yana, toplam 29 kişi PMP oldu. Fırtına devam ediyor, hepsiyle gurur duyuyorum 🙂

Share/Save/Bookmark

Share

10 thoughts on “3.PMP Hazırlık Eğitimi

 1. 3. dönem PMP öğrencilerinden ilk benim adım yer alacak burada.

 2. Bundan yaklaşık 3 yıl önce, Algın’la ilk tanıştığımızda bana PMI’dan bahsetmiş, PMP olmayı düşünüp düşünmediğimi sormuştu. Açıkçası o ana bu fikir aklımda hiç yoktu. Eğitim vermeyi planladığını ve istekli arkadaşlara bu amaçlarına ulaşmaları için destek olmak istediğini anlatmıştı. Zaman içinde Algın planlarını gerçekleştirmeye başladı ve arkadaşlarım teker teker sertifikalarını aldılar. Algın’ın bu fikri aklıma koyması, başaran arkadaşlarımı görmek bana bu sertifikayı alabileceğim cesaretini verdi bana.
  Bu zorlu maraton boyunca yılmadan devam edebilmem için desteğini hep yanımda hissettiğim sevgili Algın, çok çok çok teşekkür ederim.

 3. Pmp monsters grubunun üyelerinden biri olarak 5 Haziran da 4 saatlik sınav sonunda sertifikamı almayı başardım ve ben de PMP kervanına katılmış oldum. Öncelikle sertifikayı alma isteğim uzun zamandır vardı. Ancak beni en fazla tetikleyen şey, Algın ın şirkette eğitim sınıfı açması oldu. Yoğun eğitim süresi boyunca öğrendiklerim bir yana (ki PMBOK’ı baştan sona bu eğitim sırasında okudum) motivasyon kazanmamda en büyük pay Algın’a aittir. Sınava kadar da benden desteğini esirgemedi. Bu nedenle AVEA’lı PMP ler olarak kendisine borcumuz büyüktür.
  Sınava hazırlananlara bir iki tavsiye;
  1. Social Responsibility kitapçığını mutlaka okuyun
  2. Bol soru çözün (mutlaka 200 soruluk simulasyon testleri satın alın)
  3. Input/Output/Tools mutlaka öğrenin (gerekirse ezberleyin!)

 4. Eğitimi alalı yaklaşık 7 ay oldu ve hala sınava hazırlanıyorum ! Aralıkta sınava girmeyi planlarken NSN 2G projesi WAR Room beni yaktı 🙂 Şubat sonunda sınava girmeyi planlıyorum ve Ocak sonunda Avea’dan ayrılıyorum 🙁 Tekrar ve tekrar Algın hocama emekleri için teşekkür ediyorum, inşallah sınav sonucumla ilgili iyi haberleri ileteceğim.

 5. Bir yıl boyunca ertelediğim sınavıma sonunda girdim. sonunda diyorum çünkü son gün olduğu için artık erteleyemiyordum. Herkese benden nasihat sakın işinizi son güne bırakmayın çünkü sürprizlerle karşılaşabiliyorsunuz. Benim sürprizim sınava 3 gün kala yatak döşek hasta olmak oldu:) . Nasıl çalıştığıma gelince pmbok+rita sonra bol bol soru. yanlış soruların cevabını öğrenip tekrar tekrar soru çözdüm. Eğitim biteli bir sene olmasına rağmen hala Algın’ın anlattıklarını hatırlıyor olmamda heralde Algın’ın bu işi ne kadar iyi yaptığının göstergesidir. Proje Yönetimini Algın’dan öğrendiğim için kendimi çok şanslı hissediyor ve ona çok çok teşekkür ediyorum.

 6. Ben de eğitimle sınav arasındaki süreyi uzun tutanlardanım. Bu bir dezavantaj gibi görünse de Algın’ın eğitimde anlattıklarını bir yıllık aradan sonra hatırlıyor olmak hem cesaretimi arttırdı, hem de temelin ne kadar sağlam olduğunu gösterdi:)
  PMP hazırlık maceramda gösterdiği fedakarlıklar, aşıladığı özgüven ve verdiği destekten dolayı Algın’a ne kadar teşekkür etsem azdır.

 7. Arkadaşlar,

  Bu blog sayfasını yeni buldum ) Geröekten

  Ben de dün sınavı vermiş gecmiş biri olarak, isteyenlere püf noktaları verebilirim.

  Sınava acıkcası sınava hazırlanma modunda son 17 gün hazırlandım. En som PMboku 3 sene once V3 ken okumustum. V4 ü okumadım bile. Rita’nın kitabını okudum bir tek onun ünite sonlarında bulunan sorulardan 1 tane fazla soru bakmadım. Bu siteden sadece basıl ITTO quizlerini yaptım sınavdan 1 gün önce .. Açıkcası 1 gün oncesini tavsiye etmiyorum. Kafam biraz karıstı 🙂
  http://www.brainbok.com/ Ama güzel bir kaynak bence

  Tabi realitede, siz bana bakmayın 17 gün yeterli bir süre olmayabilir calısmak için. Ama sizinde benim gibi oncelerde sağlam Proje yönetimi tecrübeniz var ise bu sürecte sadece eksik , kopuk/linkleri bağlıyorsunuz o kadar. Gözünüzde hiç büyütmeyin….

  Ittoları sakın ezberlemeye calısmayın. Ritanın kitabında amaçları net acıklanmıs. Sebebi anlarsanız sorular cok basit.
  Tek ezber etmeniz gereken sey PMbok sayfa 43 deki tablo. Gerisini öğrenin ve gercek hayatta şirketnizde yaptıklarınızla özdeşleştirin. Kritik nokta bu. Bunu yaparsanız soruları çok güzel yorumluyorsunuz.

  Sınav sonucuma gelirsek, Büyük ihtimal 160’den fazla dogrum var. (100% emin olmadıklarımı saydım :))

  Initıation : Ortalama Uzman:)
  PMI Etics: Ortalama Altı Uzman (Tüm rüşvetleri verdim sorularda sanırım ondan oldu)
  Geri kalanlar: Uzman seviyesi.

 8. Merhabalar;
  Benim sınav hikayem de çok farklı değil aslında, 1 yıl boyunca ha gireceğim yok çalışamadımların arasında gidip gelip sürekli sınav tarihini erteleye erteleye, son erteleme girişimimde anladım ki en son erteleyebileceğim tarih sadece 7 gün sonrasıymış. Bunu anladığım anda hissettiklerimi ne siz sorun ne ben söyliyeyim 🙂 o an itibari ile kendime tek söylediğim “yüzdün yüzdün kuyruğuna geldin hadi bakalım bu işi 7 günde kotardın kotardın kotaramadın derdine yan :(“, tabii akabinde(aynı gece) hemen açtım kitapları başladım çalışmaya…

  1 yıl boyunca başlayıp başlayıp bir türlü yarısına bile gelemediğim Rita’yı 4-5 gün içinde bitirdim ve yaptığım 4 deneme sınavı(çok yararlı mutlaka pmstudy’den yapılmalı!) sonrasında 4 Şubat’ta sınava büyük bir heyecan ile girdim, sonucu beklediğim saniyeler kadar uzun gelen bir zaman yoktu her halde, neyse sonunda mutlu son 🙂

  Bunu niye anlatıyorum evet ben şanslıydım bir şekilde geçebildim ama aslında sınavı bu kadar şansa bırakmamalı ve bu işi cidden Algın’ın da hep dediği gibi sıcağı sıcağına halletmeli, önemli nokta aslında planlama yapmak, odaklanmak ve buna paralel çalışmaktan geçiyor, bence şu sıra ile gitmek de yararlı olur (ama tabii herkesin yoğurt yemesi farklı bu sadece benim önerim);
  – PMBOK
  – Rita (Rita’nın soruları) (!)
  – Farklı kaynaklardan sorular
  – PMStudy Deneme Sınavları (!)

  Bu noktada son olarak da Algın’a teşekkürlerimi sunmak istiyorum; biz yıldık sen yılmadın, biz yorulduk çalışmaktan, sen yorulmadın bizi desteklemekten, herşey için gerçekten çoook teşekkürler, emeğine sağlık…

 9. Merhabalar,

  Ben 27 Ocak’da sınavı geçtim, ancak Algın’a blog’unda teşekkür etmek ancak bugüne kısmet oldu.
  Eğitimi Ekim-Kasım 2009’da alıp, sınava ancak 27 Ocak 2011’de girebildim ben,
  o dönem yönetmekte olduğum kritik bir projenin yoğunluğundan mütevellit.
  7 haftalık olarak planladığım yeniden toparlama sürecinin ardından sessiz sedasız girdim sınava,
  Algın’ı telefonla arayışım da başarımı paylaşmak için oldu,
  sanırım süreç çok uzadığı için o da benden umudu kesmişti artık 
  Hazırlığımın son haftasında çocuklarım ateşli hastalık geçirdiler, uykusuzluk bu nedenle de
  diz boyu iken, umutsuzluğa da kapılmadım değil.
  Ama Algın’ın PMP eğitimi konusundaki tecrübesinin önderliğinde, özel hayatlarımızdan feragat edip
  akşam iş çıkışı veya Cumartesi’leri kullanarak geçirdiğimiz eğitim dönemini ve
  onun daha eğitimin ilk haftalarında benim sınavı kesinlikle başaracağıma olan inancını dile getirdiğini
  hatırladıkça, azimlendim.

  PMP sertifikalı olmak,tabii ki proje yöneticisinin hayatında çok büyük etkiler ve değişiklikler yaratmıyor,
  pratik hayatta ne kadar piştiğiniz, yetkinlikleriniz ve tecrübeleriniz sizi bir noktaya taşıyabilir ancak.
  Yine de bir disiplinle çalışıp, emek verip,başarılı bir sonuca ulaşmak ve
  isminizi global bir ünvanla birleştirmek insanı mutlu eden bir durum.Kişisel gelişim ve kariyer yolunda da faydalı olabileceğini düşünüyorum.

  Tüm bu nedenlerle katkılarından dolayı Algın’a,
  hazırlıklar sırasında bana yardımcı olan arkadaşlarıma, özellikle Dilekcim (Dilek Karapelit) sana,
  her zaman moral kaynağım ablama ve
  sürekli desteği ve sınav öncesinde tahammül edilemeyecek
  günlerimdeki sabrından dolayı kocam Derya Ahmet Kocabaş’a teşekkürler ederim.

  Algın, sana ayrıca Avea sonrası yeni yaşamında bol şanslar, başarılar dilerim tekrar.
  Yolun açık olsun.

  Burçin Kocabaş, PMP

 10. Selamlar,
  Benim PMP maceramda 2009 temmuz’da Algın’dan aldığım eğitimle başladı, yoğun caydırma çabası içeren 🙂 ilk tanışma toplantısının ardından yaklaşık 3 ay süren verimli bir eğitim süreci geçirdim. Fakat sonrasında aynı verimli çalışmayı devam ettiremeyip sınava ancak 2011 martta girebildim. Eğitim o kadar verimli olmuş ki yaklaşık 1,5 yıl sonra girdiğim PMP sınavından kötü çalışmaya rağmen ortalama ve üstü puanlarla geçebildim. Bu süreçte karşılıksız olarak bireysel zamanından feragat ederek eğitimi düzenleyen ve eğitimle kalmayıp sonrasında da desteğini geri çekmeyen Algın şüphesiz en büyük paya sahip, bu desteğinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum.
  AVEA içinde eğitim verdiği kişi sayısı ve bunlardan PMP alanların adedi düşünüldüğünde Algın’ın başarısı ve bizim bu konu ne kadar şanslı olduğumuz bir gerçek. Algın’ın bu konudaki başarısının sadece proje yönetimi ve PMI yaklaşımındaki bilgi birikiminin ötesinde bu konunun yaygınlaşması ve Proje yönetim metodolojisinin hakkıyla uygulanabilmesi konusundaki tutukusunun da yattığı düşüncesindeyim.
  Algın, emeğin ve desteğin tekrar teşekkürler.
  Mustafa Sabri ÇIKRIKCI, PMP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.