Wed. Jun 3rd, 2020

Algın Erozan

Proje Yönetimi

31 Ağustos, PMP sınavı değişiyor

2 min read

PMP sınavı, 31 Ağustos tarihinde değişecekmiş. PMI bu konuda açıklama yaptı. PMI, PMP sertifikası için 5-7 yılda bir rol tarif çalışması (RDS: role deliniation study) yapıyor. PMP’nin profesyonel rolü için bu çalışma yapılıyor. Bu çalışma ile sertifikanın pratik hayattaki yansımalarını ve uzmanlık için ihtiyaçları belirlemeye çalışıyorlar. Ayrıca PMP’nin ISO17024 standardına (sertifika süreci) uygunluğuna tekrar bakacaklar.

Şu andaki sistem çerçevesinde PMP sınavını almak için son gün 30 Ağustos 2011. PMP sertifikasına sahip olanlar için belki PDU kazanmada (CCR:contiuing certification requirements) değişiklikler olabilir. PMI, RDS çalışmasını inceleyip değişiklik yapıp yapmama konusunda karar verecek.

Sınava giriş için gereken eğitim ve tecrübede bir değişiklik olmayacak. PMBOK 5.baskı (5th edition) yayınlanana kadar sınav için çalışılacak PMBOK 4.baskı (4th edition) olmaya devam edecek. Sınav sonucunun raporlanmasında değişiklik olması beklenmiyor. Sınav içeriğinin %30’unun değişeceği belirtilmiş. Sınavda farklı alanlar değişik yollarla test edilecekmiş. Örneğin Profesyonel ve Sosyal Sorumluluk (professional and social responsibility) her bir alanda test edilecekmiş. Şu anda ayrı bir alan olarak test ediliyor ve bu alandan 18 soru geliyor sınavda.

Diğer taraftan şimdiye kadar sınava girenler hemen sınav sonunda sonucu alabiliyorlardı. Bu değişiklikten dolayı Ekim ortasına kadar sınava girenlerin sınav sonuçları hemen açıklanmayacakmış. Sonuç 4-6 hafta sonra adaya e-posta ile bildirilecekmiş.

Başka neler değişecek hep beraber göreceğiz. Sınava girmek isteyenler için 31 Ağustos’a kadar sınavı almalarında fayda var.

Eylül 2010’da yayınlanan PMP Sınav içeriği kitapçığını bu link’ten inceleyebilirsiniz.
Share


 

Share

2 thoughts on “31 Ağustos, PMP sınavı değişiyor

  1. Algın hocam merhaba,

    Bu yeni sınva Ritanın 6. sürüm kitabı ile çalışabilirmiyiz. İnternette 7. sürümün çıktığını gördüm.

  2. Evet Rita’nın 7.sürümü çıktı. 31 Ağustos’ta sınav değişince onlar da yeni bir sürüm çıkarttılar. Bu bir pazarlama yaklaşımı. 7.sürümü henüz incelemedim ama içerisinde birkaç değişiklik vardır tahmin ediyorum. 6.sürüme çalışıp bu ay sınava giren ve sınavı geçen, eğitim verdiğim, bir öğrencim var. Özetle 6.sürüme çalışabilirsiniz, 7’ye gerek yok. Sorularda değişiklikler oldu ama konu Proje Yönetimi. En önemli değişiklik Professional & Social Responsibility ayrı bir domain olarak ele alınıyor ve bu domain’den 18 soru geliyordu. Şimdi bu domain ile ilgili soruları tüm süreçlere dağıttılar. Konuyu bilince sorular rahatlıkla çözülebilir. Bence 6.sürümü çalışın ve bol bol soru çözün. Kolay gelsin, başarılar diliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.