Tue. Apr 7th, 2020

Algın Erozan

Proje Yönetimi

PMBOK 5 Türkçe Baskı

2 min read

IMG_1721_v2

 

4 sene önce PMBOK 4 Türkçeleştirme çalışmasında da görev almıştım. Proje Yönetimi standartlarını ortaya koyan PMBOK Kılavuzu ilk defa Türkçeye çeviriliyordu. PMI Türkiye’nin sorumluluğunda ve Türk Telekom’un sponsorluğunda Türkçe’ye çevirildi. PMBOK Kılavuzu Türkçe’ye çevirildi ve “Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzu” ismi ile yayımlandı. Bu gerçekten bizim için çok önemli bir gelişmeydi. O zamanlar yanlış hatırlamıyorsam 500 civarında PMP vardı Türkiye’de. 2013 Mart ayı itibarı ile PMP sayımız 1300’ü aştı. PMP sayısının artışında Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzu’nun önemli bir desteği olduğunu düşünüyorum.

2009 yılında ilk defa Türkçe’ye çeviriliyordu ve benimle birlikte iki kişi, çeviriyi inceleyerek, editör olarak 5-6 ay çalıştık. İlk defa çevirildiği için terminolojiyi oturtmak, dokümanı yerelleştirmek kolay olmadı.

2013 yılının başında da PMI tarafından PMBOK 5th Edition yayımlandı. PMBOK 5’in de Türkçe’ye çevirilmesine PMI Türkiye tarafından karar verildi. TÜRKSAT sponsorluğunda çalışma başlatıldı. PMI Türkiye yönetim kurulundaki arkadaşlarım editörlük çalışmalarının benim başkanlığımda sürdürülmesini istediler. PMBOK 4’ten tecrübeli olduğum için görevi bana verdiler. Ben de editörlük görevini yapmak üzere benim dışımda 3 kişi belirledim. Birisi başlangıçta çekildi. Diğer iki arkadaşımla 3 ay yoğun bir şekilde, her akşam ve her hafta sonu çalışarak editörlük yaptık.

Projeyi yöneten arkadaşımıza düzeltilmiş çevirileri ilettik. Çeviri firması sayfa düzeni yapılmış şekilde dokümanı düzenledi. Tekrar incelieyerek, eksikleri tespit edip düzeltilmesini sağlıyoruz. Şimdi baskıya hazır hale gelmesini bekliyoruz. Bu hafta ya da hemen bayram sonrasında doküman, baskı için hazır olacak. Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzu 5.Baskı’yı basılı kitap olarak elimize alabileceğiz. PMP sınavı 1 Ağustos’tan itibaren PMBOK 5’e göre yapılacak. Eylül ayından itibaren de PMP sınavına hazırlık için  Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzu 5.Baskı kullanılabilecek.

Hayırlı, uğurlu olsun. İnşallah PMP sayımız katlanarak artar.


Share


Share

15 thoughts on “PMBOK 5 Türkçe Baskı

 1. Merhaba,

  PMBOOK 5 in Türkçe baskısı çıktığında yine sayfanızdan duyurma şansınız olursa edinmek isteriz. Benim gibi sınava Türkçe girecekler için faydalı olacaktır. Eğitim aldım fakat sınava girme fırsatım olmadan 5. baskı çıktı ve değişiklikler oldu, bende beklemeye geçtim. 5. Baskının Türkçesi ile hazırlanıp sınava girmeyi planlıyorum, haberlerinizi bekliyoruz.

  Teşekkürler.

 2. Merhaba

  PMP sınavı için çalışmalarımı bir-iki aydır sürdürüyorum, elimde pmbok 5 ingilizce versiyonu var ancak türkçe kaynaktan da çalışmak istiyorum ayrıca. Türkçe versiyonun yayınlanmasıyla ilgili bir gelişme var mı, ne zaman piyasadan elde edebileceğiz?

  İyi Günler

 3. Merhabalar,

  Türkçeleştirme için gösterdiğiniz ilgi ve emek için teşekkürler,
  Kitabı nereden temin edebiliriz? Basım işlemi nezaman sonuçlanacak?

  Teşekkürler,

 4. haftalardır idefix sayfasına bakınmaktan sıkıldım çıksada alsak bir an önce sabırsızlıkla bekliyorum

 5. Bu hafta içerisinde satışa çıkması bekleniyor. En geç gelecek hafta satışta olacaktır.

 6. idefix den sipariş ettim fakat 1 haftadır hala ne bir bilgi dönüşü oluyor nede telefonu açıyorlar şikayet var da da bir çok kişinin aynı problemleri yaşadığını gördüm. Başka yerden temin etme yolumuz varmı acaba yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 7. Evet birçok kişiden bunu duyduk. Idefix ile iletişim kurarak durumun düzelmesi için çaba sarf ediyoruz. PMI Türkiye de sizlere yardımcı olabilir. Bana e-mail gönderirseniz sizi ilgili arkadaşlara yönlendirebilirim.

 8. İdefix malesef kitabı temin edemiyor. sipariş vermeme rağmen siparişi iptal ettiler. bayram öncesi sipariş etmiştim bugun iptal oldu 20 gün sonrası düşünün. alternatif başka bir yerden almamız mümkün mü?

 9. Arkadaşlar merhaba,

  1 ay sonra sıparişim geldı ama eskı 4.basım geldi,. dedıgınız gibi bırılerıne ulasıp dert anlatmakta imkansız, bence satıslar baska kanaldan olmalı..

 10. Merhabalar,

  Kitabı Idefix üzerinden sipariş ettim. Sipariş formunda beşinci baskıyı istediğimi özellikle belirttim. Sonrasında telefon edip 40dk bekledikten sonra müşteri temsilcisine beşinci versiyonu istediğimi bildirmeme rağmen dördüncü baskıyı gönderdiler. Sitelerinin hiçbir yerinde iade işleminin nasıl ve nereye yapılacağı yazmıyordu ben de fatura adresine iki hafta önce geri gönderdim. Tekrar telefon etmeme ve defalarca mail atmama rağmen kitap hala elime ulaşmadı.
  Bu kadar önemli bir kitabın dağıtımını böyle ciddiyetsiz bir firmaya verilmesinin hatalı olduğunu düşünüyorum. En azından büyük yerel kitapçılarla ve/veya diğer online kitap satış firmaları aracılığı ile dağıtılabilir.

  Saygılarımla.

 11. Merhabalar,

  Evet idefix’te yaşanan sıkıntıların farkındayız. Kendileri ile PMI Türkiye olarak iletişim halindeyiz. Kitabın satışını farklı kanallar üzerinden başlatacağız. Geri bildirimleriniz için teşekkürler.

 12. proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzu PMBOK nereden temin edebilirim… şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür ederim. selamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.