Azerbaycan Eğitim

Azerbaycan’da verdiğim eğitimler

Gecen sene PMP Hazırlık Eğitimi ile başladık. Ardından Agile giriş seviyesi eğitimi ile devam ettik. Daha sonra tekrar PMP Hazırlık Eğitimi için gittim. Sonra Paşa Bank için Proje Yönetimine giriş eğitimi verdik. Bu sene Şubat ayının sonunda Gereksinim ve İş analizi eğitimi yaptık.

Bu sene Nisan ayının sonunda Airnavigation firmasına proje yönetimine giriş eğitimini Zoom üzerinden 5 gün verdim.

Azerbaycan ile tanışmam geçen sene Hakan Yoğurtcular ve Hatice Berktaş ile başladı. Birlikte çok güzel işler yaptık. Artık pandemi döneminde olduğumuz için ziyaret edemiyorum. Ama bu dönem geçtikten sonra tekrar gideceğim.

Azerbaycan’da PMP Hazırlık eğitimi verdiğim arkadaşları her zaman olduğu gibi takip ediyorum. İletişimimiz devam ediyor.

Azerbaycan da bizim gibi Türkçe konuşuyor. Kendilerine özel kullandıkları Türkçe kelkmeler var. O kelimeler eski Türkçe. Örnek olarak eğitim için “talim’ kullanıyorlar.

Kendileri aralarında konuşurken Azerbaycan Türkçesi ile başlıyorlar ama iki dakika sonra Rusça konuşmaya devam ediyorlar. Bunu sordum, bana kendi dilimizde konuşurken bazı kelimeler yetersiz kalıyor ve Rusça’ya dönüyoruz, eğitimimizi Rusça aldık, iyi biliyoruz diyorlar.

Orada yaşayan Azerbaycanlı kişiler hem Türkçe hem de Rusça biliyor. Eğitim almış kişiler ayrıca İngilizce biliyor.

Eğitimleri nasıl verelim diye sorduğumda İngilizce tercih ettiler ve eğitimleri İngilizce verdim. Eğitimler Bakü’deydi. Çok keyif aldım. Umarım devam ederiz.

Share