Bilgilerimizin Güvenliği

Gün geçtikçe önemi artan bilgi güvenliği artık sadece kurumsal değil bireysel olarak da karşımıza çıkıyor. Güvenlik, genel anlamda, incelenmesi gereken bir konu… Maalesef bir insanın başına geldiği zaman önemi anlaşılıyor. Bu konuda bilincimiz de çok iyi değil. Günümüzde yaşamımızın hemen her aşamasında teknolojiyi bir şekilde kullanıyoruz. Yeni teknolojiler bizler hareket halindeyken de bize yardımcı oluyor.

Bunun en önemli göstergelerinden bir tanesi de taşınabilir bilgisayarlar. Son birkaç yıldır notebook fiyatları oldukça düştü ve satışları patladı. Bankalar da kredi kartlarının kullanımını arttırmak üzere taksit imkanları sağlayınca notebook sayısı arttı. Bu da ciddi bir güvenlik ihtiyacını ortaya çıkarttı. Ne kadar farkındayız, tartışılır. Evet, güvenlik diyince ne anlıyoruz? Bilgisayarımıza kurduğumuz, Antivirus-Antispyware-Antiphishing vs koruma yazılımları yeterli mi? Çok önemli bir başka nokta gündeme geliyor? Bütün bilgilerimizi notebook içerisinde taşıyoruz. Hem kendimize ait hem de çalıştığımız şirkete ait dosyalar, iletişim içerisinde olduğumuz kişilerin telefon numaraları, adresleri… Birçok değerli veri ve bilgi… Hatta bilgisayar özelliklerine sahip yetenekli cep telefonu-smart phone-kullanıyorsak onun da içerisinde bu bilgiler yer alabiliyor. Tehlike bir anlamda ikiye katlanıyor.

Büyük şehirlerde, otomobillerden notebook çalınması hemen her gün duyduğumuz sıradan bir olay haline geldi. Notebook içerisindeki bilgilerimiz, notebook’un fiziksel maddi değerinden çok daha önemli. Bu değerli bilgilerimizi korumak için notebook şifreleme çözümlerini kullanmakta fayda var. Peki bu konuda ne yapıyoruz? Sanırım bir şey yapmıyoruz! Benim çevremde de bir şifreleme çözümü kullanan arkadaşım yok. Vurguladığım gibi henüz arabamıza hırsız girip bagajdan notebook’umuz çalınmadı onun için herhalde… Bu konuda ücreti karşılığında satın alınabilecek çözümler ile birlikte ücretsiz açık kaynak kodlu çözümler de mevcut. Ücretli çözümleri burada listelemeyeceğim, reklama girer 😉

Birkaç ücretsiz çözümü paylaşmak istiyorum.

TrueCrypt
FreeOTFE
CompuSec

Share