Disciplined Agile Scrum Master (DASM)

Bir süredir Agile konuları ile ilgileniyorum. 6 sene önce Scrum Master ve Product Owner sertifikaları almıştım. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında Agile eğitimleri verdim ve vermeye devam ediyorum. Nisan ayında da PMI-ACP (Agile Certified Practitioner) sertifikası almıştım.

PMI, Disciplined Agile (DA) bünyesine kattıktan sonra hem konu ile ilgili dokümanları okudum hem de eğitimleri aldım ve devam ediyorum.

Authorized Training Partner Instructor olarak 2021’den beri PMP eğitimleri de veriyorum. PMP eğitimini verirken de DA konusunda kısaca bir şeyler anlatıyorum.

Geçen sene DASM eğitimi satın almışım, fakat aklımdan çıkmıştı. Bu sene 2 ay önce DASSM (Disciplened Agile Senior Scrum Master) eğitim ve sınavı indirimli olarak görünce satın aldım ve eğitimine başladım. PMI learning sayfasına girince geçen sene almş olduğum DASM eğitimini de gördüm. Her iki eğitime başladım ama önce DASM eğitimini tamamladım. 24 Ekim’e kadar 2 aylık sınava girme süresi verdi PMI.

50 soru soruluyor ve 90 dakika. Sınavı, PMI anlaşmalı olduğu Pearson VUE yapıyor. Sınav proctored (gözetmenli) değil. Ben dün sınava girdim ve bildiğim konular olduğu için sınavı 40 dakikada bitirdim, sınav kolaydı ve sertifikayı almaya hak kazandım.

DASM ve DASSM sertifikalarına niye yöneldim? DA, standard tanımlı Agile pratiklerinden daha ötede. Scrum, Kanban, XP, DSDM metodları bilinir. Bir şirkette farklı Agile pratikleri uygulanıyor olsun, aynı zamanda o şirket içinde klasik proje yönetimi de yapılıyor olsun. DA, ekiplerden başlayarak “way of working” çalışma yolu, çalışma biçimini belirleyerek organizasyonda diğer departmanlar ile iletişimi oluşturarak kurumsal seviyede Agile olma yolunda hibrit bir araç, DA bir Agile metodu değil.

DASM tamam. Şimdi DASSM eğitimini tamamlayarak onun da sınavına gireceğim.

ATP Instructor olarak DASM ve DASSM eğitimlerini de vermek istiyorum.

Share