Gelecek 5 yılda geliştirilmesi gereken 10 teknik özellik…

Evet, bunu söyleyen ben değilim… Bu mesajı bugün TechRepublic’den gelen günlük e-postada görüp okudum. Orijinal mesajı yazan blogger “Debra Littlejohn Shinder”. Nedir bu özellikler?

1. Voice over IP (VoIP): Bu senenin ilk çeyreğindeki IP PBX satışları 2006’ya göre %76 artmış, pazar büyüyor. Bu konudaki detay bilgi daha da fazla önem kazanacak.

2. Tümleşik İletişim (Unified Communication ): VoIP’nin popülaritesinin artmasıyla farklı iletişim teknolojilerinin (e-mail, voice mail) bir araya gelmesi önem kazanıyor.

3. Karışık Ağ (hybrid network): Farklı işletim sistemlerinde bilgi sahibi olmak önem kazanıyor. Sadece windows ya da sadece unix ortamları yok artık. windows, unix, linux, mac…

4. Telsiz teknoloji (wireless): Gelecekte daha hızlı ve güvenli telsiz ağlar olacak. 2008’de çıkması beklenilen 802.11n hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu teknolojinin daha yüksek hız (74Mbps) ve daha uzak mesafelerden erişim sağlaması bekleniyor.

5. Uzak Kullanıcı Desteği (remote user support): Artık birçok çalışan sabit bir yerde değil, yollarda, uzaktan bilgilerine erişmeye ve iletişim kurmaya çalışıyor. Farklı VPN (özel sanal ağ) teknolojilerini (SSL VPN dahil) öğrenmekte fayda var. Uzaktan erişen kişilerin ne kadar güvenli tesbit etmek çok önemli…

6. Mobil Kullanıcı Desteği (mobile user support): Artık e-postalarımızı cep telefonlarından almak istiyoruz. Posta sunucularının konfigürasyonu ve bu cihazların güvenlik ihtiyacının karşılanması daha da fazla önem kazanacak.

7. Hizmet olarak Yazılım (software as service=SaaS): Yeni nesil internet, web 2.0, tamamen SaaS olacak. Uygulamalar, kişinin makinasına kurulmasındansa web üzerinden dağıtılacak.

8. Sanallaştırma (virtualization): Microsoft, Windows Server 2008 üzerinde çalışacak windows hypervisor (viridian) yatırım yapıyor. VMWare ücretsiz olarak VMWare sunucu sağlıyor, RedHat ve SuSe sunucu ürünlerine Xen hypervisor teknolojisini dahil etmeyi planlıyor. Bu ortamları yönetme becerisi gerekli olacak.

9. IPv6: Yeni nesil internet protokolü, IPv6, tahmin edilenin aksine çok da hızlı gelmedi. Yeni işletim sistemleri Windows Vista,Windows Server 2008, Mac OS X 10.3 IPv6 desteği ile birlikte geliyor. CIDR olarak adlandırılan farklı adres gösterimi olacak, adresler hexadecimal (16’lık) yazılacak, IPv4’te kullanılan decimal (10’luk) gösterime karşılık… IPv6’ya hazırlıklı olmakta fayda var.

10. Güvenlik (security): Benim de içerisinde olduğum en önemli konu! İnsanlar yıllardır güvenlik ile ilgili bilgilerini, özelliklerini geliştiriyorlar. Fakat gelecekte yeni konular gündeme gelecek. VoIP güvenliği, cep telefonu güvenliği yeni konuları gündeme getirecek. Computer forensics daha da önem kazanacak…

Yazını orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

Share