PMP Sertifikası Yenileme

PMP sertifikası her 3 yılda bir yenileniyor. PMP sertifikasına sahip bir kişi sertifikaya hak kazandıktan sonra, sertifikasının geçerliğliğini devam ettirebilmek için, 3 yıllık dönemde PDU (Professional Development Unit) adı verilen puanları toplamak zorunda. PMI’nın 3 yıllık sertifika geçerliliği sürecinde PMP için belirlemis olduğu 60 PDU’nun toplanması gerekiyor. PMI, PMP olan bir kişinin sertifikayı taşıdığı dönemde proje yönetimi ile ilgili çalışmalar yapmasını bekliyor. PDU toplamak için makale yazmak, bir konferansta/sempozyumda ya da bir eğitimde konuşmacı olarak yer almak, proje yönetim ile ilgili bir kitap yazmak, proje yönetimi eğitim içeriği hazırlamak, bireysel öğrenme aktivitelerinde bulunmak gibi faklı puanları olan çalışmalar yapmak gerekiyor. İncelemek isterseniz ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

PMI, sertifika yenileme dönemi için Temmuz ayında bir değişiklik yaptı. Daha önce yıl içerisinde PMP sertifikasına hak kazandıysanız, sertifika geçerliliği 3. yılın sonuna kadar sürüyordu. Örnek olarak 14 Mayıs 2006 tarihinde sertifikaya hak kazandınız, sertifikanın geçerliliği 31 Aralık 2009’da bitiyordu. Yeni uygulamaya göre artık 14 Mayıs 2010’da süresi bitecek. Yani Aralık 2009’dan Mayıs 2010’a bir geçiş süresi eklendi. 14 Mayıs 2010’dan sonra ikinci döngü başladığında bu sefer sertifikanın geçerliliği 14 Mayıs 2013’de bitecek. Yani ikinci dönemden itibaren sertifikanın alındığı tarih esas alınarak 3 yıllık dönemler devam edecek.

Bu arada PMI’nın hazırladığı basılı PMP sertifikasının görünümünü de değiştirilmiş. Sertifikası geçerliliğini korusa da bütün PMP’lere yeni sertifikayı PMI gönderdi. Ben de dün yeni sertifikayı aldım. Eskisine gözüm alıştığından mıdır bilmiyorum, yeni sertifikayı estetik açıdan, pek beğenmedim.

Share