CISA Sınav Sonucu :-)

2007 Aralık ayında CISA sınavına girmeyi planlamıştım ve CISA sertifikası ile ilgili bir blog yazısı yazmıştım. Fakat işlerimin yoğunluğundan ve o sıralar sürdürdüğüm Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans çalışmalarımdan dolayı sınavı iki kere erteledim. 13 Aralık 2008 günü sonunda sınava girebildim. Sınava Yıldız Teknik Üniversitesinde girmiştim. Haftasonu olduğu için kaloriferler yanmıyordu ve oldukça soğuk bir ortamda 4 saat geçirmek zorunda kaldık. Bugün sınav sonuçları belli oldu. Sınavı kazanmışım. Sınava hazırlık icin cok zaman harcayamadım. Çok sıkışık bir zaman diliminde elimdeki kaynakları okuyup olabildiğince çok soru çözmeye çalıştım ve sonunda sınavı başarıyla geçebildim.

Aşağıda listelediğim sınav konuları oldukça geniş ve hepsi başlı başına uzmanlık gerektiriyor. Yıllardır Bilişim ve Telekom sektöründe çalışan birisi olarak bu konuların üzerinde çalışmalarım oldu, bazılarının ise daha detaylı içerisinde oldum. Ama sınava girecekseniz bu konuların hepsini çok daha detaylı incelemek gerekiyor ki bu da çalışan bir insan için kolay değil.

ISACA’nın CISA sertifikası için test ettiği konular:

IS Audit Process
IT Governance
Systems & Infrastructure Life Cycle Management
IT Service Delivery & Support
Protection of Information Assets
Business Continuity & Disaster Recovery

Bu projemi de, biraz gecikmeli de olsa, başarıyla tamamlayabildim. Bu sertifikayı almak isteyen, sınava girecek herkese başarılar diliyorum. Bilgi almak isteyenler olursa memnuniyetle paylaşımda bulunurum.

Share