Çocuklarımız ve Internet

Son günlerde dünyada konuşulan en önemli konulardan birisi de çocuklarımızı kontrol edilemeyen internet uzayının tehlikelerinden nasıl koruruz? Evet gerçekten önemli bir konu. Internet dipsiz bir kuyu gibi. İstediğiniz bilgiye hızla ulaşmak mümkün olmakla beraber sakıncalı bilgiler (yazılı ya da görsel) ile de karşılaşmak mümkün.

Diğer bir boyut ise insanların internet yoluyla arkadaşlıklar kurması. Internet artık bir sosyalleşme aracı haline geldi. Maalesef insanlar evlerine tıkılıp bilgisayar başında sanal arkadaşlar ile vakit geçiriyorlar. Bu yolla tanışıp evlenen insanlar olduğu gibi çok sıkıntılı durumlar ile karşı karşıya kalanlar da var. Ortam sanal olduğu için insanların kimliklerini gizlemesi de mümkün oluyor, bu da sıkıntı yaratabiliyor.Gazetelerde okumaya başladık artık, birçok haber çıkıyor, chat ortamında tanışıp sonra buluşup birisi diğerinin parasını gasp etmeye çalışıyor ya da kendini manken gibi tanıtıp para koparmaya çalışanları duyuyoruz.

Evet çocuklarımız, her şeyimiz canımız. Onlar da internetin tehlikeli boyutuyla karşı karşıyalar. Peki onları nasıl koruyacağız bu kontrolsüz dünyada? Bir bilgisayarı “izlemek/denetlemek” için geliştirilmiş programlar var. Ne yapıyor bu programlar. Kurulu olan bilgisayardaki bütün kayıtları kontrol altına alabiliyorsunuz.

Belirlediğiniz bir web sitesi kara listesi var, bu program sayesinde o web sitelerine girişi engelleyebiliyorsunuz. Diğer taraftan içerisinde belirlediğiniz kelimelerin geçtiği web sitelerine ya da sayfalara ulaşmasın diyebiliyorsunuz, filtreleyebiliyorsunuz. Bilgisayardaki e-posta haberleşmesinin kayıtlarını almak mümkün, kiminle ne zaman
nasıl yazıştı, hangi dosyaları gönderdi veya aldı… Chat programları ile yapılan bütün mesaj kayıtlarını, o programların bu kayıtları tut seçeneği işaretlenmemiş olsa dahi, almak mümkün. Çok ilgi gören arkadaşlık sitelerinde kiminle ne zaman ne konuştu/yazıştı ekran görüntüleri ile saklama imkanı veriyor bu programlar.

Fakat bu çözüm bir noktaya kadar geçerli. Yaşı 13 ve yukarısı olan bir çocuk bilgisayarın kontrolünü eline geçirebiliyor. O bilgisayarda bu tarz bir programı çalıştırıyor olmak zorlaşabilir ki o programın etkisiz hale getirilmesi mümkün. İşte bu noktada görev Internet Servis Sağlayıcılarına (ISS) düşüyor. Internet hizmetini sağlayan firmalar küçük bir ücret karşılığında bu hizmeti isteyene vermeliler.

Bugün Habertürk TV’de Selin Canik ile TechLife programına tekrar konuk oldum ve bu konudaki düşüncelerimi hem bir baba olarak hem de bu konuda çalışan bir insan olarak aktardım.

Hepimiz için Temiz Internet…

Share