Fotoğrafçılık

3 hafta önce temel fotoğraf kursuna başladık. Başladık diyorum ben, kızım Zeynep ve eşim Sibel ile birlikte. Avea Fotoğrafçılık Kulübü aracılığı ile Taksim’deki Fotoğraf Ağacı’nda bu eğitime başladık. Daha önce küçük digital makineler ile bulunduğumuz yerlerde amatör, manzara, aile, kutlama, portre  fotoğrafları çekiyorduk. Temel eğitimi almaya başlayınca elimizdeki fotoğraf makineleri ile bu işi profesyonelce yapamayacağımız ortaya çıktı. Diyafram, Enstantane ayarları, ışık, kompozisyon…. Gerçekten farklı bir dünya, bu yaşımızda bu konuyu hobi edinmeye çalışmak bakalım önümüzü ne kadar açacak. Profesyonel çekim yapmak için başlangıç seviyesinde SLR (single lens reflex) makinaya sahip olmak gerekiyormuş. Yani objektifi değiştirilebilen… En çok konuşulan iki marka var, birisi Nikon diğeri de Canon. Giriş seviyesinde bir Canon ya da Nikon fiyatları 2000 TL’den başlıyor. Makinayı aldığınız zaman üzerinde bir lens geliyor. Ama hareketli çekimler, makro çekimler ya da uzaktaki nesneleri çekmek için başka objektiflere ihtiyaç var ve onları da almaya kalktığınızda 400-500$’dan başlıyor fiyatları. Eğitmenimiz, fotoğraf ile uğraşan bir kişinin 3 tane objektifi olması lazım dedi. Böyle bakılınca sadece makinayı almak yetmiyor, bir de objektif’e yatırım yapılacak.

Başlangıç olarak fotoğraf makinası üzerinde gelen objektifle fotoğrafçılığa başlıyoruz. Eğitimimiz toplam 4 hafta sürüyor, 1 hafta da çekim’e gideceğiz. Bir teorik eğitim daha kaldı ona da gelecek pazartesi gideceğiz. Sonraki hafta da çekime gidilecek.

Vurguladığım gibi bir fotoğraf makinası alma gerekliliği ortaya çıktı. Biraz araştırdım, yurtdışından getirmek uygun görünüyor. Fakat makinada bir problem olsa garanti problemi ortaya çıkıyor. Piyasada büyük mağazalarda, Media Markt-Teknosa gibi, fiyatlar 2000TL’den başlıyor. Araştırmamda ve çevremdeki insanların söylediklerinden Hayyam Pasajından spot fiyatlar ile fotoğraf makinasını oldukça uygun fiyata satın almanın mümkün olduğunu öğrendim. Yurtdışından getirmek ile Hayyam’dan almak arasında 100$ gibi bir fark var. Bugünün tatil olmasında faydalanarak Hayyam Pasajına gittim. Geçen hafta da bizim arkadaşlar gidip bir dükkandan makina almışlardı. Pasaja gidip fiyatları sordum farklı modeller için. Çevremdekilerin kullandığı Canon’a yöneldim. Fiyatı Nikon’a göre daha uygun. Şu anda teknik olarak Canon-Nikon arasındaki detay farkları bilmiyorum. Başlangıç seviyesi olarak 3 model üzerinde durdum. Canon EOS 450D, 500D ve 550D. Bu üçü arasında çözünürlük açısından ve video özellikleri açısından fark varmış. 550D, HD video kayıt edebiliyormuş yeni bir model. 550D’de hd çekim yapsam evde oynatacak zemin yok. 400-500TL fark vermek istemedim sadece bu özellik için. Birbirleri arasında 3 mega pixel çözünürlük farkı varmış. Düşünüp taşındım ve 15 mega pixel 500D almaya karar verdim. 500D’yi oldukça iyi bir fiyata, 1380TL’ye aldım. 1 yıl da satın aldığım dükkan garanti veriyor. Bakalım öğrendiklerimizi uygulamaya çalışarak çekim yapmaya başlayacağız. İlerleyebilirsek ilave objektif alırız, biraz daha ilerlersek ve ilgimiz artarsa daha iyi bir makina almak gerekecek. Bunu göreceğiz 😉

Share