IPMA Competence Baseline, Version 3

IPMA – International Project Management Association eski proje yönetimi organizasyonlarından biri. Hatta kuruluş tarihi 1965 olduğu için en eskisi… Ulusal proje yönetimi derneklerini bir araya getirmeye çalışan ve ülkelerin kendi dillerinde proje yönetimi konusunda çalışmalar yapmasını hedeflemiş uluslarası bir kuruluş.

ICB (IPMA Competence Baseline), IPMA’nın yayınlamakta olduğu bir kitap. Proje Yönetimi yetkinlikleri üç ana başlıkta (contextual, behavioral, technical) toplanmış. Bir proje yöneticisinde bulunması gereken davranış özellikleri PRINCE2’de tanımlanmamıştır. PMI’nın PMBOK (project mangement body of knowledge) dokümanında da proje yöneticisinin davranış özellikleri sadece ana başlıklar olarak yer almaktadır. ICB’de ise diğerlerinden farklı olarak proje yöneticisinde bulunması gereken davranış özellikleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır…

Daha önce ücretli olan ICB kitabının yeni sürümü artık *ücretsiz* olarak web sitelerinden indirilebiliyor. 200 sayfa, proje yönetimine bakışı oldukça ayrıntılı ve anlaşılır. Kitabı, siteye kayıt olarak buradan indirebilirsiniz. Proje Yönetimi konusuna ilgi duyanların ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Share