PDF spam…

Her gün aldığımız spam mesajlar biçim değiştirdiler. Şu sıralar bana gelenlerin %10’unun ekinde PDF dosyalar bulunuyor. Spam mesajı gönderen, mesajını o ekli dosya içerisine yerleştirmiş. Gelenin spam oldugunu, ilkinde neymiş bu? dedikten sonra ;-)), anlıyorsunuz ve doğal olarak ekli dosyayı açıp bakmıyorsunuz, siliyorsunuz.

Ama iş, silmek için az da olsa zaman ayırıyorsunuz, spam filtresi işe yaramıyor. İş yerlerimizdeki profesyonel anti spam çözümlerin dışında evlerimizde de anti spam araçları kullanıyoruz. Bu araçlar, bilinen spam e-postaları gayet güzel sınıflandırıyor ve bizi bir yükten kurtarıyor(du)! Spam e-postalar eklerinde PDF dosyalarla gelmeye başlayınca, şu anda kullanılan spam filtrelerinden geçmeyi başardılar. Onlar da posta kutumuza rahatça düşüyorlar.

Zamanla bu tarz PDF spam mesajların artması başka bir sorunu ortaya çıkaracak. Doğal olarak bu mesajların boyutları daha büyük. Gözlemleyebildiğim kadarı ile eki ile birlikte mesajın 8-15KB büyüklüğü var. Günlük PDF spam e-postaların sayısı artarsa ciddi sıkıntılar baş gösterecek. Bu konuda antivirus/antispam üreticileri nasıl bir çözüm bulacaklar bakalım?…

Share