PWA – Progressive Web Application

Şu anda üstünde çalıştığımız Bizpro Akademi web sitesi için başlangıçta PWA düşünüyoruz. Web sitesi PWA uyumlu ise bir uygulama olarak telefonunuza indirebiliyorsunuz. Google Play veya App Store’daki uygulamalar zaman zaman güncelleme alıyor. Kullandığınız uygulamayı güncellemeniz gerekiyor. Fakat PWA’da güncelleme yok.

Nasıl çalıştığını görmek için burada, kendi web sitemde kullanmaya karar verdim. Bionluk üzerinden bir kişi ile çalıştık ve web sitem PWA’ya uyumlu hale geldi.

Android telefonlardan https://www.alginerozan.com/ sitesine girince, eğer ilk defa giriyorsanız açılış sayfasının altında “Add Algın Erozan to Home Screen” – “Ana Ekrana Ekle” bildirimi göreceksiniz.

Android tarayıcınızı açıp siteye girdiğinizde en alttaki “Add to Home Screen” bildirimini göremezseniz. Tarayıcının menüsünden seçim yapmanız gerekiyor.

Onu tıklayınca web sitesi uygulama olarak telefonunuza indirilecek. Uygulama telefonunuza indirildiğinde tarayıcı açıp web sitesini yazmak zorunda değilsiniz.

iPhone’da ise kullandığınız Safari tarayıcıya https://www.alginerozan.com/ yazınca en altta share-paylaşım butonu göreceksiniz. Onu tıklayınca ikinci bir ekran açılacak ve “Add to Home Screen” tıkladığınızda PWA uygulaması telefonunuza indirilecek.

Uygulama telefonunuza inince sadece ikona tıklamanız yeterli, web sitesine gireceksiniz. İlk açılışta şunu göreceksiniz.

Birkaç saniye sonra ana sayfa görünecek ve web siteme girmiş olacaksınız. Uygulama üstünden yazılarıma yorum ekleyebilirsiniz, sanki tarayıcıdaymışsınız gibi kullanıp sayfalarda gezinebilirsiniz.

Share