PMP Sınavına Hazırlık Eğitimi

15 yıldır PMP hazırlık eğitimleri veriyorum. Farklı ortamlarda, hem yurtiçi hem de yurtdışında bu eğitimleri verdim. Bu eğitimleri kurumlara veriyorum, açık eğitim düzenlemiyorum. 5 sene önce Azerbaycan’dan bir kişi beni buldu ve bu eğitimi istedi. Kendisine yanına 6-7 kişi daha toplarsan oraya gelip bu eğitimi verebilirim dedim. Bir bankada çalışan bu kişi tek başına olduğunu ve yanına o kadar kişi toplayamayacağını belirtti. Peki nasıl yaparız? Bana Skype üstünden yapalım dedi. Daha önce bu şekilde eğitim vermediğim için emin olamadım ama peki deneyelim dedim. Eğitime başladık, akşamları iş çıkışında 2 saat bire bir Skype üstünden eğitimi gerçekleştirdik. Çok memnun kaldı, çünkü işinden olmuyor ve istediği zaman eğitimi veren ile karşılıklı 1-1 eğitim alıyordu.

Daha sonra Aydın-Nazilli, Diyarbakır, Ordu-Fatsa, Ankara, İzmir, Amerika ve Suudi Arabistan’dan insanlar beni buldu ve 1-1 eğitim yaptık. Akabinde oturduğum yer İstanbul’dan birçok kişi bu şekilde eğitim almak için geldi. Her ay yaklaşık 2-3 kişi gelmeye başladı.

Bunun için reklam vermiyorum, eğitim verdiğim insanların ve arkadaşlarımın yönlendirmesi ile veya Google’dan beni buluyorlar.

Şu anda sınav PMBOK 6 üzerinden yapılıyor ve sorular 5 alan adı (Başlangıç, Planlama, Yürütme, İzleme-Kontrol, Kapanış) üstünden geliyor.

2 Ocak 2021’de sınav yapısı çok değişecek. 200 sorunun 100 tanesi eski tip soru olacak, kalan 100 tanesi ise Çevik (Agile) ve Hibrit hakkında gelecek. O tarihten itibaren sorular 3 alan adı (İnsan, Süreç, İş Ortamı) üzerinden gelecek. Google’dan bulduğumuz sorular da zaman içinde değişecek. 2021’de PMBOK 7 çıkacak. Eğitim materyalleri değişecek. Çok şey değişecek, hep beraber göreceğiz.

Dün eğitim ve koçluk verdiğim iki kişi sınavı başarıyla geçerek PMP oldular. Şu anda çevremdeki kişilere 2 Ocak 2021 tarihine kadar sınavı almalarını öneriyorum. Çünkü o tarihten itibaren neler olabileceğini tam olarak bilemiyoruz.

Ben hem sınıf ortamı hem de online verdiğim eğitimlerden sonra kişilere sınava kadar koçluk veriyorum. Takıldıkları noktaları, tam olarak anlamadıkları yerleri, çözdükleri soruların cevapları hakkında destek veriyorum.

Eğitim almadıysanız, sınava yönelik ileri seviye proje yönetimi eğitimi almanızı da şiddetle tavsiye ediyorum. Sınava gireceklere başarılar diliyorum. Türkiye’nin çok daha fazla PMP’ye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Share