Steganography – Mesaj Gizleme

27.02.2007 Salı günü IDC Security Road Show Istanbul etkinliği vardi. Geçen sene de katılmıştım, Bruce Schneier gelmişti ve inanılmaz kalabalıktı. Bu seneki etkinlik içerisinde yer alan keyifli birçok sunumun içerisinde, öğleden sonra biraz show havasında olan güzel bir sunum vardı.

Etkinlik konuşmacılarından Ofer Akerman (siber güvenlik ve istihbarat danışmanı) ile Craig Fellenstein (anti terörizm uzmanı ve güvenlik danışmanı) “siber terörizm çağında proaktif BT güvenliğine yönelik platonik diyalog” adlı keyifli bir sunuş yaptılar. Değindikleri ilginç bir konu vardı, bilenleriniz-duyanlarınız vardır, steganography.

STEGANOGRAPHY : mesajları ya da dosyaları gizleme metodu…

II.dünya savaşında gizli haberleşmek için saatler üzerine gözle görülemeyen, gizlenmiş mikro mesajlar yazılıyormuş. Ancak mikroskop ile okuyabildiğiniz bir mesaj… Günümüzde internet üzerinden yapılan haberleşmelerde de aynı yöntem kullanılabiliyor. Teröristler haberleşmeyi bu metod ile gercekleştiriyormuş.

Örnek olarak digital bir fotografınız var, siz küçük bir uygulama yardımı ile notepad’de yazdığınız bir mesajı fotografın içine gömüyorsunuz ve sadece şifre ile açılabiliyor… bu kriptolama degil, sadece gizleme…

ayrıntı bilgi isterseniz:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Steganography

http://en.wikipedia.org/wiki/Steganography

Share