Yelken’e devam :-)

Mayıs ayında Zeynep ile başladığımız yelken eğitmimize devam ediyoruz. Temel seviye eğitimimizi tamamladık. Fenerbahçe Spor Kulübü bünyesindeki Yelken şubesinde ilk eğitmimizi almıştık. Yelkenli ile tanışmamız ikimizde de heyecan yarattı. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi pratik yapmanın dışında öğrenilmesi gereken birçok yeni kelime ve kavram var: Apaz, Orsa, Tramola, Kavança, İskota, Flok (Cenova), Mandar… Ayrıca kullanılan iplere düğüm atmasını öğrenmek gerekiyor.

Pratik yaptıkça hem rüzgara göre yelkenliyi kullanmayı hem de terimleri öğreniyoruz. Her konuda olduğu gibi bunda da olabildiğince pratik yapmak gerekiyor.

Şirketimizde, Avea, yelkenli ile hobi olarak ilgilenen birçok arkadaşım var. Temmuz ayının sonlarında bir de şirket içi yarış düzenledik. O da çok keyifliydi. Fenerbahçe’de başladığımız eğitimi geçen hafta sonu Alfasail’den http://www.alfasail.org/ almaya başladığımız ileri seviye ile ilerletiyoruz. Fenerbahçe’de 6.5m uzunluğunda daha küçük tekneler ile eğitim almıştık. Bu sefer 14-15m uzunluğunda daha büyük yelkenliler ile eğitim alıyoruz. Büyük yelkenlinin keyfi başkaymış. İleri seviye eğitimimize burada devam edeceğiz.Geçen hafta sonu rüzgar da oldukça kuvvetliydi, 19-20knot, ve tadını çıkarttık. 4 saat eğitimdeydik ve çok yorulduk. Tatlı bir yorgunluk 🙂

Bu hafta sonu da yelkenli’ye devam ediyoruz. Deniz’de olmak insanı çok rahatlatıyor. Haftanın yorgunluğunu insan üzerinden atıyor. Herkese tavsiye ediyorum, insan kendine geliyor.

Share/Save/Bookmark

Share