Google Sites

google’dan önemli bir hizmet daha… Google 2006 yılında “wiki” platformu sağlayan Jotspot‘u satın almıştı. Jotspot’un sağladığı ürünler ile bir arada çalışan insanlar bilgi içeriği oluşturup o bilgiye erişerek değiştirmesi, güncellemesi ve yeni bilgiler ile sayfa eklemeleri mümkün oluyor. Üstünde durulması gereken nokta kullanıcıların bu fonksiyonları HTML bilmeden yapabilmesi… Bu güncelleme, değiştirme işlevlerini yerine getiren platforma da wiki adı veriliyor. “wiki” Hawaii dilinde çabuk anlamına geliyormuş.

Google, Jotspot’u bünyesine katarak wiki uygulamalarını “Google Sites” adı ile kullanıcıların hizmetine sundu. Google Sites ile sadece butonlara basarak, gerektiğinde içerik düzelterek kolayca, örnek olarak, proje ekibi web sitesi oluşturmak mümkün. Bu siteye projede çalışanlar istedikleri zaman ulaşıp bilgi güncelleyebilir ve yeni bilgi ekleyebilirler. Böylece doküman, sunum ve video gibi bilgilerin merkezileşmesi mümkün oluyor. İstenirse Google uygulamaları (Gmail, Google Docs, Google Calendar vb) da oluşturulan sitede kullanılabiliyor. Ayrıntılı bilgiye buradan da ulaşabilirsiniz.

Google Sites kullanarak çeşitli tipte siteler oluşturmak mümkün:

  • Şirket bilgilerini merkezi olarak çalışanlarına sunan intranet
  • Proje Yönetimi için proje ekibi siteleri
  • Özgeçmiş içeren kişisel profil siteleri
  • Öğretmen, öğrenci ve kaynakları (ödev, sunum, doküman vs) bir araya getiren sanal sınıf

Google her konuda olduğu gibi bu uygulama ile Microsoft Sharepoint, Lotus Collaboration Suite, SAP Portal, Oracle Portal gibi kurumsal portal yazılımlarına da rakip olacağını ortaya koyuyor. Sanırım Google’ı izlemeye devam edeceğiz…

Share