PMBOK 6 Türkçe ve Çevik Uygulama Kılavuzu

PMBOK 6 Türkçe, Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzu (Project Management Body of Knowledge – PMBOK 6th Edition) 6.baskı ve Çevik Uygulama Kılavuzu (Agile Practice Guide) Türkçeleştirme çalışmaları ve baskısı tamamlandı. 14-15 Eylül tarihlerinde gerçekleşen PMI Türkiye Zirvesinde (PM Summit) ziyaretçilere sunuldu.

Daha önce PMBOK 4 ve PMBOK 5’te editör olarak çalışmıştım. PMBOK 6 çevirisini de Proje Yöneticisi olarak üstlendim, danışma ve editör kurulunda yaklaşık 6 ay arkadaşlarımla birlikte çalıştım. Başta çeviriyi üstlenen PMI Türkiye’ye, daha sonra çeviriyi yapan Anahtar Tercüme’den Fatih Ünal’a ve editör olarak çevirilerin üzerinden yoğun bir şekilde geçerek birlikte çalıştığımız İhsan Gerçelman, Derya Milner ile Yılmaz Öztürk’e teşekkür ediyorum. Birlikte çok verimli bir çalışma dönemi geçirdik.

PMBOK 6, bir hafta on gün içinde www.pandora.com.tr adresinden satışa sunulacak. PMBOK dokümanı her 4 yılda bir güncelleniyor. PMBOK 6, diğer baskılara nazaran çok daha keyifli ve Agile’ı da kapsayacak şekilde güncellendi. Proje Yönetimine bakış açısı genişledi. PMBOK 6 ile ilgili diğer detayları bir başka yazımda aktarmaya çalışacağım.

Proje Yönetimi ile ilgilenen herkesin kitaplara göz atmasını tavsiye ediyorum. Daha önceki baskılarda olduğu gibi bu kitapları okuyup çevirisi ile ilgili farklı düşünceleri-eklemeleri olan, yorum yapmak isteyen herkesi katkıları için davet ediyorum.

Türkiye’ye ve PMP sınavına girecek olanlara hayırlı olsun.

 

Share