PMP Sınavı Değişiyor

15 Aralık 2019 tarihinde PMP sınav içeriği değişecek. PMI değişiklikler ile ilgili bir içerik yayınladı. Sözkonusu değişiklik 16 Aralık 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak diye duyurulmuştu.

Fakat PMI, gelen yorumları dikkate alarak sınav değişiklik tarihini 1 Temmuz 2020’ye erteleyerek bu bilgiyi güncelledi. Sınava girmek isteyenler o tarihe kadar hazırlanabilirler.

Bu yazıyı Temmuz ayında kaleme almıştım. Değişiklikle ilgili daha önce yazdıklarımı aşağıda bulabilirsiniz.

Sınav içeriği üç farklı alanda gelecek sorulardan oluşacak. İnsanlar, Süreç ve İş ortamı. Yapılan araştırmalar, günümüzün proje yönetimi uygulayıcılarının çeşitli proje ortamlarında çalıştıklarını ve farklı proje yaklaşımlarını kullandıklarını belirtmektedir.

Gelecek soruların oranları:

  Alan   Testteki Öğelerin Yüzdesi
  I.    İnsanlar   %42
  II.    Süreç   %50
  III.   İş Ortamı   %8
  Toplam   %100

PMP sertifikası bunları yansıtacak. Sınavın yaklaşık yarısı öngörücü (predictive-waterfall) proje yönetimi yaklaşımlarını, diğer yarısı ise çevik veya hibrit (agile – hybrid) yaklaşımları temsil edecektir.

Rol Tanımlama Çalışması (Role Delineation Study) ile belirlenen alanlar, görevler ve sağlayıcılar ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

PMBOK 6 ile birlikte Çevik (Agile) kavramlar da gündeme geldi ve Çevik Uygulama Kılavuzu (Agile Practice Guide) da kitapla birlikte yayınlandı. 15 Aralık 2019 tarihinden itibaren soruların yarısı Çevik (Agile) proje yönetimi ile ilgili olacak.

Bu tarihten sonra sınava girecek olanların çevik (agile) kavramlarına da iyi çalışması gerekecek.

Sınava girecek olanların bu tarihe kadar hazırlanmalarını tavsiye ediyorum.

Ayrıntılı bilgiye  https://www.pmi.org/-/media/pmi/documents/public/pdf/certifications/pmp-examination-content-outline-june-2019.pdf  adresinden ulaşabilirsiniz. Bu doküman Türkçe’ye de çevirildi, bilgi isteyenler ile paylaşabilirim.

Share