Yüksek Lisans’ın dayanılmaz ağırlığı…

Beni tanıyanlar yaşımı göstermediğimi söyleseler de ortada bir gerçek var, o da artık yaşımın başında 4 olduğu. Amacım yaş sohbeti yapmak değil. Yıllar önce bir yüksek lisans maceram  daha vardı. O zaman askerden biraz daha kaçmak gibi kendime göre haklı sebeplerim de vardı. Neyse zaman geçti… Günümüzde internet aracılığı ile uzaktan eğitim almak mümkün. Ben de bu zemini kullanabilir miyim diye düşündüm ve karar verip Nisan ayında Ahmet Yesevi Üniversitesinde yüksek lisans çalışmalarıma başladım.

Kendimi yenilemek üzere cesaret gösterip bu işe giriştim. Yüksek lisans çalışmamı Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yapıyorum… Yüküm ağırdı, bu dönem 6 ders aldım. Bir ara çok zorlandım. Bir taraftan iş hayatı, sorumluluklar, üzerimdeki baskı. Diğer taraftan Yazılım Mühendisliği, Yapay Sinir Ağları, Programlama Dilleri gibi hepsi başlı başına birer konu olunca zorlandım. Konuları öğrenmek için birden fazla kaynak bulmak durumunda kaldım, bazı konuları daha detaylı araştırdım, ödevlerimi hazırlarken dikkatlice düşündüm, okudum…

Akşamları TV seyretmedim. Sevgili eşim Sibel bu süreçte inanılmaz destek oldu, moral destek verdi, ortam hazırladı…İşte, bu kadar yıl sonra tekrar öğrenci olunca zor oluyormuş onu gördüm ve yaşadım.

İki ara sınav ve ödevlerden sonra %70 ağırlığı olan final sınavlarına 28-29 Temmuz tarihlerinde girdim. Bugün, bu dönem sonuçları belli oldu. Programlama Dilleri dersinden CB almışım. Bu dersin hocası derse pek ilgi göstermedi, dolayısı ile derse yoğunlaşamadım, bu not normal. Diğer taraftan Yapay Sinir Ağları, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve C Programlama Dili derslerinden BA almışım :-)) İleri Veri Tabanı Sistemleri dersinden de AA almışım 🙂 Dönem ortalamam 3.42, nasıl sevindim, çocuk gibiyim içim içime sığmıyor, hemen yakınımdakilerle paylaştım, inanılmaz bir duygu. Kendimi nasıl iyi hissediyorum :-))

Yeniden Doğuş yazımda aktardığım gibi tekrar uçmak için yenilenmek gerekiyor, hatta bir yaştan sonra daha da keyifli oluyor, herkese tavsiye ediyorum.

Share